کاهش مالیات

مالیات در حال حاضر اهمیت زیادی دارد، نرخ مالیات با توجه به قوانین سازمان مالیات و نوع کسب و کارها و دسته بندی آن ها تعیین می شود. یکی از مواردی که برای صاحبان کسب و کار اهمیت دارد، کاهش مالیات است. آن ها سعی می کنند تا در نظر گرفتن یک سری روش ها، مالیات کمتری پرداخت کنند؛ چرا که مالیات اگر به صورت اصولی و درست پرداخت نگردد، جریمه هایی را به دنبال دارد. در این مقاله قصد داریم یک سری روش های کاهش مالیات را به شما بگوییم، با رایان محاسب همراه شوید.

چرا باید میزان مالیات خود را کاهش دهید؟

مالیات با توجه به این که یکی از مهم ترین منابع برای تامین نیازهای دولت است، از کسب و کارهای مختلفی دریافت می شود. مالیات می تواند شامل موارد گوناگون شود و همین طور رشد نقدینگی را به دنبال داشته باشد. امروزه انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که به صورت کلی دسته بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به مالیات مستقیم و غیر مستقیم اشاره کرد. کسب و کارها باید بخشی از هزینه های خود را به عنوان مالیات بدهند و از آن جایی که هزینه های جانبی هم دارند، به دنبال این هستند که مالیات خود را کاهش دهند.

روش های کاهش مالیات مشاغل:

روش های گوناگونی برای کاهش هزینه های مالیات وجود دارد که می توانید از آن ها به صورت قانونی استفاده کنید و مبالغ کم تری پرداخت نمایید که عبارتند از:

  • پرداخت سر وقت مالیات و عدم دیرکرد

سازمان امور مالیاتی با توجه به اظهارنامه ایی که کسب و کارهای مختلف پر می کنند، آن ها را ارزیابی کرده و هزینه ای به عنوان مالیات در نظر می گیرند. همین طور سازمان امور مالیاتی کشور، یک زمانی را برای پرداخت مالیات تعیین شده در نظر گرفته و چنان چه در این زمان اقدام نکنند، سازمان امور مالیاتی آن ها را جریمه می کند. به همین دلیل یکی از روش های کاهش مالیات پرداخت سر وقت مالیات است که باعث شده تا کسب و کار مد نظر جزء مشمولین تخفیفات مالیاتی در نظر گرفته شود.

کسب و کارهایی که سه دوره مالی یا سه سال پشت هم، اظهارنامه خود را در زمان مناسب پر کرده و مالیات شان را هم در زمان گفته شده پرداخت کنند، می توانند به میزان پنج درصد از مالیات کل را به عنوان تخفیف مالیات اخذ نمایند.

  • ارسال اظهارنامه مالیاتی در زمان مناسب

یکی دیگر از مواردی که بعضی از شرکت ها آن را در زمان مناسب انجام نمی دهند؛ اما در کاهش مالیات تاثیر چشمگیری دارد، پر و ارسال اظهارنامه مالیاتی در زمان مناسب است.

با توجه به قوانین سازمان امور مالیاتی کشور و با توجه به قوانین مالیات های مستقیم، مالکان و صاحبان شرکت ها برای این که نرخ مالیات آن ها تعیین گردد، باید در یک دوره زمانی مشخص شده، اظهارنامه خود را بررسی و ارسال کنند و چنان چه این کار را در زمان مقرر شده انجام دهند، در دوره های مالی آینده با کاهش مالیات رو به رو می شوند.

در اظهارنامه مالیات باید تمام ریز نکات مرتبط به ورودی های مالی، هزینه ها و … لحاظ شود تا سازمان امور مالیات بتواند مبلغ مناسب و مشخصی در نظر بگیرد.

لازم به ذکر است عدم ارسال به موقع اظهارنامه می تواند شامل جریمه های مالیاتی نیز شود.

  • ثبت درآمد دوره مالی گذشته در اظهارنامه

اگر بخواهید مالیات خود را کاهش دهید، بهتر است ورودی های مالی مرتبط با درآمد سال پیشین را هم در اظهارنامه وارد نمایید. در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی میزان ورودی امسال را کمتر از سال های دیگر علام نمایند، مسئولین و کارشناسان سازمان مالیاتی اسناد را به درستی و به دقت بررسی کرده و اگر به درآمد بیشتر از سال قبل برسند، جریمه های مالیاتی برای صاحب کسب و کار در نظر می گیرند. به همین دلیل ثبت ورودی های دقیق در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

روش های کاهش مالیات

  • بررسی معافیت های مالیاتی

همیشه قوانین جدید مرتبط با مشمولین معافیت مالیاتی را بررسی کنید. چرا که هر ساله یک مبلغی به عنوان مالیات بر درآمد در نظر گرفته می شود که با دیگر دوره های مالی فرق دارد. چنان چه این هزینه کم یا زیاد گردد، می تواند در کسب و کار شما باعث کاهش هزینه های مالیات شود. حتما این موضوع را قبل از ارسال اظهارنامه و ارائه آن بررسی کرده و سپس در زمان مناسب آن را بیان کنید.

  • بررسی استهلاک های مالیاتی

استهلاک مالیاتی یکی از مواردی است که می تواند باعث کاهش مالیاتی می شود و معمولا شرکت ها به آن ها اهمیت نمی دهند.  به عنوان مثال تجیهزاتی که شما تهیه می کنید و قرار است شما از آن ها چندین سال استفاده کنید؛ می توانید هزینه های استهلاک را بررسی و محاسبه کنید و از هزینه های کل کم نمایید.

  • کمک به مراکز خیریه و ثبت فاکتورهای آن

یکی دیگر از روش های کاهش مالیات که دولت برای کسب و کارها در نظر گرفته است، کمک به موسسات خیریه و مراکز آن است. با توجه قوانین مالیاتی شرکت هایی که به صورت حقیقی و حقوقی هستند در صورت کمک به این موسسات همراه با ثبت اسناد و فاکتورهای مربوطه می توانند از تخفیفات مالیاتی بهره مند شوند.

استفاده از راهنمایی و خدمات شرکت های امور مالیاتی

محاسبه مالیات و انجام پروسه های مرتبط به آن زمان بر و پیچیده است، بنابراین تمام صاحبان کسب و کار از آن اطلاعات کاملی ندارند، همین طور قوانین مرتبط با امور مالیاتی در هر دوره تغییر پیدا می کند و با توجه به همان ها تعیین می شود. در نتیجه مجموعه ها زمانی که از خدمات امور مالیاتی شرکت های تخصصی استفاده می کنند، نه تنها مبالغ مالیاتی خود را به موقع پرداخت می کنند؛ بلکه از جریمه های مالیاتی هم در امان می مانند.

شرکت های خدمات امور مالیاتی تمام موارد و مراحل مرتبط با امور مالیاتی را با توجه به زمینه کاری و فعالیت شرکت ها بررسی کرده و آن ها را انجام می دهد. همین طور یک سری راهنمایی ها و مشاوره های مالیاتی ارائه می دهد تا با بهره گیری از آن ها بتوان راحت تر مبالغ مالیاتی را کاهش داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *