خدمات حسابرسی در مجموعه‌ ها و شرکت‌ های مختلف به خاطر جلوگیری از بروز خطاهای مالی و جریمه‌ های مالیاتی انجام می‌گیرد. به دلیل حساسیت بالایی که این حوزه دارد، بیشتر مواقع خدمات حسابرسی برون سپاری می‌شود تا افرادی خبره و با تجربه کاری بالا امور حسابرسی را اجرا کنند. خدماتی که در دسته بندی امور حسابرسی جای می‌گیرند، بسیار متنوع هستند و هر شرکت و مجموعه‌ای بسته به نیاز و خواسته‌های خود با حسابرس متخصص قرارداد می‌بندد. در این نوشته از وبلاگ رایان محاسب قصد داریم در خصوص خدمات حسابرسی، انواع حسابرسی، مزایا و اهداف مربوطه، هزینه خدمات حسابرسی و برون سپاری این حوزه اطلاعات جامعی ارائه دهیم تا قبل از اقدام به عقد قرارداد با موسسه‌ای خدمات مالی، حسابداری و حسابرسی، با حوزه حسابرسی به طور کامل آشنا شوید.

حسابرسی چیست؟

حسابرسی یک فرآیند است که در آن حسابرسان متخصص، اطلاعات مالی و عملکرد یک سازمان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند این اطلاعات درست و دقیق هستند. هدف از حسابرسی این است که اطمینان حاصل شود که گزارش‌های مالی سازمان درست و قابل اعتماد هستند. این کار به مدیران، سرمایه‌گذاران و نهادهای نظارتی کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند. حسابرسان با بررسی اسناد و مدارک مالی، اطمینان می‌دهند که همه چیز به درستی و بر اساس قوانین و استانداردها انجام شده است و اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی برای بهبود ارائه می‌دهند.

حسابرسی ویژه چیست؟

حسابرسی ویژه نوعی حسابرسی است که برای بررسی دقیق و جامع یک بخش یا موضوع خاص در یک سازمان انجام می‌شود. هدف اصلی این نوع حسابرسی، پیدا کردن مشکلات، ریسک‌ها و نقاط ضعف موجود در آن بخش یا موضوع خاص است. برای مثال، اگر شایعاتی درباره سوء استفاده مالی یا تقلب در سازمان وجود داشته باشد، یا اگر مدیران بخواهند مطمئن شوند که یک فرایند به درستی و با کارایی انجام می‌شود، حسابرسی ویژه می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

این نوع حسابرسی معمولاً توسط حسابرسانی که تجربه و تخصص بالایی دارند، انجام می‌شود. آن‌ها از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی استفاده می‌کنند تا همه جنبه‌های موضوع مورد بررسی را به دقت ارزیابی کنند. به این ترتیب، حسابرسی ویژه می‌تواند به مدیران و مسئولان سازمان کمک کند تا مشکلات را شناسایی کرده و اقدامات لازم برای بهبود و اصلاح آن‌ها را انجام دهند.

خدمات حسابرسی

هدف از انجام خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی توسط شرکت‌ ها یا موسسات ارائه دهنده حسابرسی باید با اظهارنظرهای موشکوفانه و دقیق همراه باشد و حسابرس کاملا بی‌طرفانه در این فرایند عمل کند. از طرفی در حسابرسی هدف اصلی پیدا کردن اشتباهات، خطاها، نواقص و تقلب‌های صورت گرفته است نه پیدا کردن افرادی که عامل این اشتباهات و تقلب‌ها در سازمان یا آن مجموعه بودند.

بنابراین در حالت کلی هدف از خدمات حسابرسی و مالیاتی این است که مشخص شود آیا وضعیت مالی، اسناد و صورتهای مالی مجموعه با گزارش‌ های ارائه شده توسط حسابرس انطباق دارد یا نه؟ در این شرایط بررسی و ارائه نتیجه گزارشات همراه با اظهار نظر حسابرس صورت می‌گیرد و حسابرس پس از اتمام روند ارزیابی، میزان اتکا شرکت به اسناد و صورت‌های مالی را رد، مستلزم نیاز به اصلاح و یا تایید می‌کند. به همین دلیل فردی که به عنوان حسابرس با شرکت‌ها و سازمان‌ ها همکاری می‌کند، لازم است علاوه بر برخورداری از دانش کافی در زمینه امور مالی و حسابداری، با سیستم‌های مالی آشنایی کاملی داشته باشد و دقت عمل بالایی به خرج دهد.

مزایای استفاده از خدمات حسابرسی رایان محاسب

 • آگاهی به موقع از تغییر در قوانین مالی و مالیاتی کشور
 • اطمینان از صحت اسناد و صورت‌های مالی
 • آسودگی خاطر از بررسی صحت و سقم اسناد و صورت‌ های مالی
 • بهره مندی از دانش و تخصص بالا در پیشبرد اهداف مالی
 • تضمین دقت در انجام امور حسابرسی
 • سود آوری و اثربخشی بیشتر برای مجموعه
 • شناسایی به موقع خطاها و نواقص شرکت و کمک به رفع آنها
 • جلوگیری از تخلفات مالیاتی و هر گونه پولشویی و تقلب
 • کنترل و بررسی دقیق سیستم‌های مالی و امور مالیاتی مجموعه
 • ارائه راهکارهایی در جهت رفع مشکلات مالی

انواع خدمات حسابرسی

حسابرسی انواع مختلفی دارد که هر مجموعه‌ای با توجه به نیاز خود باید از این خدمات بهره ببرد. ممکن است برخی از این نوع خدمات برای شرکتی لازم نباشد، اما همان دسته از خدمات حسابرسی برای مجموعه‌ای دیگر ضروری باشد. حال در ذیل به معرفی انواع خدمات حسابرسی می‌پردازیم:

حسابرسی مالی

بررسی صورتهای مالی در حسابرسی از نوع مالی انجام می‌شود. در این نوع حسابرسی تعیین می‌شود که آیا صورت‌های مالی با اصول حسابداری مطابقت دارند یا خیر و حسابرس در این مورد اظهار نظر قطعی می‌دهد. علاوه بر این خدمات رسیدگی به دارایی‌ها و افزایش سرمایه نیز در دسته خدمات حسابرسی مالی قرار می‌گیرند و حسابداران با برخورداری از دانش کافی می‌توانند این خدمات را ارائه دهند.

 • بررسی صورت‌های مالی (ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد)
 • ارزیابی مطابقت صورت‌های مالی با اصول حسابداری
 • رسیدگی به دارایی‌ها و افزایش سرمایه

حسابرسی رعایت

از آن جایی که قوانین مالی و مالیاتی کشور به طور مستمر در حال تغییر و بروزرسانی هستند، حسابرس وظیفه دارد که اسناد مالی و مالیاتی مجموعه را کنترل کند و با سیاست‌ها و قوانین دولت تطبیق دهد تا مشکلی پیش نیاید.

 • کنترل اسناد مالی و مالیاتی
 • تطبیق با قوانین مالیاتی کشور
 • مشاوره در خصوص تغییرات قانونی
 • اطمینان از رعایت قوانین مالی و مالیاتی

حسابرسی قانونی

این نوع حسابرسی بیشتر برای شرکت‌هایی کاربرد دارد که شرکای آن به مشکل قانونی برخورده‌اند و چنین موضوعی اغلب زمانی پیش می‌آید که ضررهای مالی سنگینی برای شرکت بروز کند. در این شرایط حسابرس قانونی راهکارهای قانونی را پیشنهاد می‌دهد. حسابرس قانونی براساس قانون تجارت کشور انتخاب شده و علاوه بر حل مشکلات و ارائه راهکارها، فعالیت هیئت مدیره را زیر نظر می‌گیرد.

 • بررسی مشکلات قانونی و ارائه راهکارها
 • ارزیابی فعالیت هیئت مدیره
 • بررسی ضررهای مالی و ارائه راه‌حل

حسابرسی عملیاتی

در حسابرسی عملیاتی کارایی فعالیت‌های مجموعه و اثربخشی هر چه بیشتر آن در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده است تا به این طریق میزان سودآوری و صرفه اقتصادی آن مجموعه مشخص شود. حسابرس عملیاتی علاوه بر ارزیابی صرفه اقتصادی، راهکارهایی هم ارائه می‌دهد که می‌تواند به بهبود سودآوری شرکت کمک کند.

 • ارزیابی کارایی فعالیت‌ها و اثربخشی آن‌ها
 • ارائه راهکارهای بهبود سودآوری
 • بررسی صرفه اقتصادی

حسابرسی بیمه

رسیدگی اسناد کارفرماها و اعضای مجموعه که در سازمان تامین اجتماعی دارای پرونده هستند با حسابرسی بیمه پیگیری می‌شود و این نوع دیگری از خدمات حسابرسی است که برخی مواقع شرکت‌ها و سازمان‌ها به آن نیاز پیدا می‌کنند.

حسابرسی داخلی

راستی آزمایی امور مالی و بررسی صحت و سقم گزارشات مالی هر مجموعه‌ای با بهره گیری از خدمات حسابرسی داخلی انجام می‌گیرد. در این حالت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها بخشی مستقل در دپارتمان مالی برای حسابرس داخلی فراهم می‌کنند تا امور حسابرسی را پیگیری کنند. کسانی که به عنوان حسابرس داخلی در شرکت یا مجموعه‌ای مشغول به کار می‌شوند، معمولا کارمند واحد در آن مجموعه به حساب می‌آیند و گزارشات را به صورت هفتگی، ماهیانه و سالانه به هیئت مدیره ارائه دهند.

لازم به ذکر است که این نوع حسابرسی از درون سازمان و یا با برون سپاری انجام می‌شود؛ البته اغلب شرکت‌ها این نوع خدمات حسابرسی را برون سپاری می‌کنند و این کار دلایلی دارد که در ادامه شرح می‌دهیم.

حسابرسان داخلی چه وظایف و مسئولیت هایی دارند؟

همانند دیگر حسابرسان خبره که وظایف مختلفی دارند، حسابرسان داخلی نیز وظایف و مسئولیت هایی دارند که در برخی موارد اهمیت آنها بسیار زیاد است. در ادامه به مهم ترین این وظایف میپردازیم.

 • بررسی و ارزیابی کنترل‌های داخلی
 • شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها
 • بررسی انطباق با قانون مالیات های مستقیم
 • ارزیابی کارایی و اثربخشی عملیات
 • تهیه گزارش‌های حسابرسی
 • مشاوره به مدیریت
 • پیگیری اقدامات اصلاحی
 • بررسی سوء استفاده‌ها و تقلب‌ها
 • ارزیابی کارایی مالی
 • پشتیبانی از بهبود مستمر

لازم به ذکر است که این نوع حسابرسی از درون سازمان و یا با برون سپاری انجام می‌شود؛ البته اغلب شرکت‌ها این نوع خدمات حسابرسی را برون سپاری می‌کنند و این کار دلایلی دارد که در ادامه شرح می‌دهیم.

خدمات حسابرسی داخلی

افرادی که در حوزه حسابداری خبره باشند و آموزش حسابرسی دیده باشند، می‌توانند به شرکت‌ ها خدمات حسابرسی داخلی ارائه دهند. در مواقعی که خدمات حسابرسی داخلی برون سپاری می‌شود، مشاوره‌هایی در خصوص ترفیع ارزش‌های سازمان یا شرکت توسط حسابرس ارائه می‌شود تا اثربخشی و سودآوری آن مجموعه به این طریق افزایش یابد. چنین کاری باعث دستیابی شرکت به اهداف مالی خواهد شد و با شناسایی آسیب‌ها و نواقص هم از ضرر و زیان جلوگیری می‌شود. پس این گونه می‌ توان یکی از اهداف استخدام یا همکاری با حسابرس داخلی را بهبود کنترل‌های داخلی مجموعه در نظر گرفت که باعث رعایت قوانین و مقررات در سازمان می‌ شوند و مدیریت ریسک را در واحد های تجاری تقویت می‌کنند.

افرادی که خدمات حسابرسی داخلی را ارائه می‌دهند، باید به قراردادهای مالی شرکت مسلط باشند، بر منابع مالی نظارت کنند، قرارداد های کاری را ارزیابی و هزینه‌های در گردش و مخارج مجموعه را به طور کامل بررسی کنند تا وضعیت اقتصادی سازمان یا شرکت مربوطه بهبود یابد. به همین خاطر است که وجود حسابرس داخلی برای تمام نهادها، ارگان‌ها و مجموعه‌ها بسیار ضروری است و باید با افراد متخصص و خبره در امور مالی و حسابرسی برای پیشبرد فرایندهای حسابرسی همکاری کرد.

هزینه خدمات حسابرسی

هزینه‌ های مربوط به کلیه امور خدمات حسابرسی در صورت برون سپاری از عوامل مختلفی تبعیت می‌کند. در این راستا کیفیت خدمات، اعتبار موسسه ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی، تنوع خدمات و غیره از جمله مواردی هستند که در تعیین تعرفه خدمات حسابرسی نقش دارند. بنابراین از آن جایی که خدمات حسابرسی توسط موسسه‌ها و شرکت‌های بسیاری از سرتاسر ایران انجام می‌گیرند، نمی‌توان بازه قیمتی دقیقی برای این نوع خدمات بیان کرد.

با این حال توصیه می‌کنیم در انتخاب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابرسی صرفا به قیمت پایین خدمات توجه نکنید، بلکه آن چه که باید برای شما اهمیت بیشتری داشته باشد، توانمند بودن و تجربه بالای کاری حسابرس در عین داشتن کمترین میزان خطای ممکن در کل سال‌ های فعالیت کاری وی باشد. پس هزینه خدمات حسابرسی به عوامل زیادی بستگی دارد و شما میتوانید برای اطلاع دقیق از قیمت، با شرح پروژه خود به کارشناسان حسابرسی مجموعه ما، قیمت پروژه حسابرسی خود را جویا شوید.  رایان محاسب از جمله شرکت‌های فعال در زمینه امور مالی و حسابرسی است که تا به امروز توانسته رضایت حداکثری کارفرمایان را جلب کند و همواره بهترین حسابرسان را در اختیار شرکت‌ها، نهادها، سازمان‌ها و کلیه مجموعه‌ها قرار داده است.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هزینه یا تعرفه امور خدمات حسابرسی در صورت برون سپاری از عوامل مختلفی تبعیت می‌ کند که عبارتند از:

 • کیفیت خدمات
 • اعتبار موسسه ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی
 • تنوع خدمات

(از آن جایی که خدمات حسابرسی و مالیاتی توسط موسسه‌ ها و شرکت‌ های بسیاری از سرتاسر ایران انجام می ‌گیرند، نمی‌ توان بازه قیمتی دقیقی برای این نوع خدمات بیان کرد.)

نرخ خدمات حسابرسی سال ۱۴۰۳

نرخ خدمات حسابرسی سال ۱۴۰۳ بر اساس تعرفه‌های تعیین شده توسط جامعه حسابداران رسمی اعلام شده است. این تعرفه‌ها طبق مقررات وزارت امور اقتصادی و وزارت کار و همچنین آیین‌نامه مربوط به سقف مجاز ارائه خدمات تخصصی و حرفه‌ای اعضای جامعه حسابداران تعیین شده‌اند. در ادامه، نرخ‌های مختلف برای هر ساعت کار در رتبه‌های مختلف حسابرسی در سال ۱۴۰۳ آورده شده است:

 • کمک حسابرس: ۱,۱۲۰,۰۰۰ ریال
 • حسابرس: ۱,۶۸۰,۰۰۰ ریال
 • حسابرس ارشد: ۳,۳۶۰,۰۰۰ ریال
 • سرپرست حسابرسی: ۵,۰۴۰,۰۰۰ ریال
 • سرپرست ارشد حسابرسی: ۶,۷۲۰,۰۰۰ ریال
 • مدیر حسابرسی اول: ۸,۹۶۰,۰۰۰ ریال
 • مدیر حسابرسی دوم: ۱۱,۲۰۰,۰۰۰ ریال

این نرخ‌ها نشان می‌دهد که هزینه خدمات حسابرسی در سال ۱۴۰۳ بسته به رتبه حسابرس متفاوت است. این تعرفه‌ها به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا برآورد دقیقی از هزینه‌های حسابرسی خود داشته باشند و بهتر برنامه‌ریزی کنند. با رعایت این نرخ‌ها، اطمینان حاصل می‌شود که خدمات حسابرسی با کیفیت و به صورت حرفه‌ای ارائه می‌شود. نرخ خدمات حسابرسی سال ۱۴۰۳ به گونه‌ای تنظیم شده که شفافیت و استاندارد بالایی در ارائه این خدمات حفظ شود.

خدمات حسابرسی داخلی

ارائه خدمات حسابرسی توسط شرکت رایان محاسب

رفتار حرفه‌ای حسابرس از دو پایه اصلی اصول اخلاقی و ضوابط حرفه‌ای باید پیروی کند تا امور حسابرسی به خوبی پیش برود. از آن جایی که سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی به خدمات حسابرسی نیاز دارند، لازم است که چنین همکاری ارزشمندی با موسسه‌ای حرفه‌ای و کار بلد آغاز شود. موسسه‌ای که متخصصان و حسابداران خبره آن به جزئی‌ترین امور حوزه مالی حساسیت کافی به خرج دهند و تمام امور حسابرسی را با دقت و حتی‌الامکان بدون هیج خطایی انجام دهند.

تیم رایان محاسب با چندین سال سابقه درخشان در حوزه امور مالی، حسابداری و حسابرسی، آماده همکاری با کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها و مجموعه‌هاست و در این خصوص مشاوره‌های تخصصی ارائه می‌دهد. حتی اگر قصد همکاری بلند مدت با رایان محاسب را نداشته باشید، می‌توانید از مشاوره‌ های امور مالی متخصصان حوزه مالی بهره مند شوید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. رایان محاسب سال هاست خدمات حسابرسی و مالیاتی را به انواع کسب و کارها به روش های مختلف ارائه میدهد. برای ارتباط اولیه کافیست بر روی گزینه تماس فوری و مشاوره کلیک کنید تا همکاران ما بلافاصله به تماس شما همراهان رایان محاسب پاسخ دهند.

سوالات متداول

نرخ خدمات حسابرسی در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

نرخ خدمات حسابرسی در سال ۱۴۰۳ بر اساس رتبه حسابرس متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه هر ساعت کار کمک حسابرس ۱,۱۲۰,۰۰۰ ریال و هزینه هر ساعت کار مدیر حسابرسی دوم ۱۱,۲۰۰,۰۰۰ ریال است.

چگونه می‌توانیم از خدمات حسابرسی استفاده کنیم؟

برای استفاده از خدمات حسابرسی، می‌توانید با یک شرکت حسابرسی معتبر تماس بگیرید و قرارداد حسابرسی منعقد کنید. حسابرسان بر اساس نیازهای خاص شما و با توجه به نرخ‌های تعیین شده، خدمات مورد نظر را ارائه خواهند داد.

خدمات حسابرسی سالانه چند ساعت طول می‌کشد؟

مدت زمان خدمات حسابرسی سالانه بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان متفاوت است، اما معمولاً بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساعت وابسته به ابعاد پروژه طول می‌کشد.

خدمات مشاوره حسابرسی چیست؟

خدمات مشاوره حسابرسی شامل کمک به بهبود سیستم‌ها و فرآیندهای مالی و عملیاتی، شناسایی و کاهش ریسک‌ها، و ارائه راه‌حل‌ها و پیشنهادات برای افزایش کارایی و دقت اطلاعات مالی است.

خدمات حسابرسی بیمه برای چیست؟

خدمات حسابرسی بیمه برای بررسی و ارزیابی دقت و صحت اطلاعات مالی مرتبط با بیمه‌ها و اطمینان از انطباق آن‌ها با مقررات و استانداردهای مربوطه انجام می‌شود. این خدمات به شرکت‌ها کمک می‌کند تا ریسک‌های بیمه‌ای خود را مدیریت کنند و از صحت اطلاعات مالی خود مطمئن شوند.