حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی یکی از کلمات پر استفاده در حال حاضر است؛ چرا که امور مالیاتی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. در مورد امور مالیاتی باید به شما بگوییم که مالیات یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت بوده و مبلغیست که از طرف دولت برای اشخاص و فعالان اقتصادی مشخص می‌شود و در دسته هزینه‌های عمومی قرار می‌گیرد؛ طوری که تمام افراد حقیقی و حقوقی موظف به پرداخت مالیات هستند.

بررسی، جمع آوری، تجزیه و تحلیل داده های کسب و کارها در چندین سال گذشته به شکل سنتی و قدیمی انجام می گرفت در صورتی که امروزه یک سری روش های دیگر برای آن پیاده سازی می شود؛ به همین دلیل حسابداری مالیاتی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

حسابداری مالیاتی یا (Tax Accounting) زیرشاخه علم حسابداری است و بر مسائل مالیاتی تمرکز دارد.

اگر مدیر یا صاحب کسب‌ و کار و یا شرکتی هستید، حسابدار هستید و حتی به حسابداری و حسابداری مالیاتی علاقه دارید، در این مقاله در رایان محاسب به شما نکاتی را درمورد آن می گوییم پس با ما همراه شوید.

حسابدار مالیاتی کیست؟

حسابدار مالیاتی که به آن مشاور مالیاتی هم گفته می شود، فردی متبحر و معمولا با‌تجربه است که به بررسی رویداد‌های مالی، پیدا ­کردن راه‌حل برای صرفه‌جویی و کاهش جرائم مالیاتی و سایر فعالیت‌های مشابه می‌پردازد.

حسابدار مالیاتی باید به مسائلی مانند تکالیف مالیاتی و نحوه­ تشکیل پرونده آگاه باشد تا بتواند اظهارنامه­ الکترونیکی تنظیم کند. همچنین با ‌توجه به تغییر قوانین مالیاتی، حسابدار مالیاتی باید اطلاعات خود را بررسی کرده و با آخرین قوانین تعیین‌شده، تطبیق دهد. از آنجایی که مالیات به­طور مستقیم بر سرمایه­ شرکت تاثیر می‌گذارد، لازم است مدیران در استخدام حسابدار مالیاتی نهایت دقت را داشته ­باشند و با وسواس عمل کنند. حسابدار مالیاتی مانند هر شغل یا حرفه­ دیگری، باید به قوانین و مهارت‌‌های مربوطه تسلط کافی داشته باشد. اگر می‌خواهید در زمینه حسابداری مالیاتی فعالیت کنید، باید یک سری کارها را بدانید، شما باید با تکالیف مالیاتی، نحوه­ تشکیل پرونده برای مودیان، ساختار مالیات بر ارزش افزوده، قوانین مالیات بر درآمد، تنظیم قرارداد و نحوه­ اعتراض و تجدید‌نظر آشنا باشید تا انتظارات شرکت یا سازمانی را که در آن فعالیت می کنید برآورده سازید. آشنایی با نرم‌افزارهای حسابداری مالیاتی، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان، کار تیمی، جزئی‌نگری، مسئولیت‌پذیری و برقراری ارتباط موثر با مخاطبان، در پیشرفت شما در زمینه­ حسابداری مالیاتی موثر واقع می‌شود.

حسابدار مالیاتی امروزه نقش کلیدی در کسب و کارها ایفا می کند و فردی می تواند در آن موفق باشد که مهارت ها و صبر و حوصله زیادی از خود نشان دهد.

وظایف حسابدار مالیاتی

وظایف حسابدار مالیاتی

حسابدار مالیاتی در یک شرکت، سازمان یا موسسه فعالیت­‌ های گسترده ‌ای انجام می‌ دهد  و یک سری وظایف دارد که به تناسب فعالیت مجموعه می‌تواند آسان یا بسیار پیچیده باشد. به­طور کلی ی سری موارد از وظایف حسابدار مالیاتی محسوب می شود که عبارتند از:

 • تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • گزارش‌های فصلی
 • مالیات بر درآمد کارکنان
 • پیگیری مسائل و مشکلات مالیاتی
 • رسیدگی به پرونده‌ های دادرسی مالیاتی
 • مشاوره در امور مالیاتی
 • اعلام و پیگیری چک‌ها
 • تحریر دفاتر
 • تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • تهیه­ گزارش درآمد‌ها
 • هزینه، طلب و بدهی ‌های شرکت

لازم به ذکر است که حسابدار مالیاتی با تسلط بر قوانین مالیاتی و تکالیف آن‌ها، امور مالیاتی را تشخیص داده و محاسبه می‌کند. هرچقدر توانایی و عملکرد حسابدار مالیاتی در زمینه­ محاسبه بیشتر باشد، می‌تواند وظایف خود را با سهولت بیشتری به انجام برساند.

خدمات شرکت ‌های حسابداری در زمینه­ حسابداری مالیاتی

مدیریت مالی یکی از ارکان اصلی یک مجموعه است و نظارت بر آن یکی از حساس‌ترین فعالیت‌ها در سازمان به شمار می‌آید.

با توجه به کارها و امور افراد فعال در حیطه­ مالی یک شرکت متغیر هستند. طبیعتا اگر صاحب یک شرکت یا کسب‌وکار بزرگ با شرایط مالی پیچیده‌تر باشید، به تیم مالی گسترده‌تری نیاز خواهید­ داشت. اگرچه حسابرسی در موسسات کوچک‌تر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و حضور افراد متخصص را می‌طلبد.

یک مدیر در مجموعه نیاز دارد بر مسائل مختلفی تمرکز کند. با گسترش فعالیت‌های شرکت و پیچیده‌تر شدن مسائل جاری مجموعه، تمرکز همه‌جانبه بر تمامی امور، از عهده­ یک نفر خارج است.

مدیران موفق، علاوه ‌بر رشد و پیشرفت شخصی، از افراد حرفه‌ای در تیم خود بهره می‌ برند تا با اعطای بخشی از مسئولیت‌های مهم، زمان خود را صرف برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های خطیر و با‌ اهمیت بالاتر کنند. مدیریت مالی نیز بخشی از مدیریت یک سازمان است که علاوه‌بر حساسیت بسیار زیادی که دارد، زمان زیادی را از فرد می‌گیرد.

مدیران یا فعالان مالی سازمان ‌ها و شرکت ها می‌توانند با برون‌سپاری همه یا بخشی از فعالیت‌های خود به شرکت های خدمات مالی و مالیاتی، به حل مسائل مالی خود سرعت ببخشند.

همان‌گونه که قبل ‌تر اشاره شد، مالیات بر منابع مالی شرکت تاثیر مستقیم دارد و همین مسئله، حساسیت کار حسابداران مالیاتی را چند برابر می‌کند. بعضی از افراد یا شرکت ها ترجیح می‌دهند با‌ توجه به شرایط خود، از شرکت های حسابداری کمک بگیرند.

شرکت های خدمات حسابداری، در سطوح مختلف به حسابرسی موسسات کمک می‌کنند تا به سرعت و اطمینان بیشتر به حل مسائل مالی و مالیاتی خود بپردازند. اگر صاحب شرکتی هستید که تیم حسابداری دارید و یا به­عنوان حسابدار مالیاتی مشغول فعالیت هستید، می‌توانید در مسائلی مانند استخدام افراد جدید یا امور حسابداری گسترده‌تر، از خدمات مشاوره‌ای این شرکت ها مانند شرکت رایان محاسب استفاده کنید.

 شرکت رایان محاسب با در اختیار داشتن کارشناسان حرفه‌ای در تمام مراحل حسابداری و مالی همراه و پشتیبان شماست.

شرکت های خدمات‌دهنده در حسابداری مالیاتی می‌توانند در زمینه­ بازبینی و بررسی آمپر مالی و امور مشابه نیز راهنمای شما باشند.

تمام فعالیت شرکت های حسابداری در مشورت و راهنمایی خلاصه نمی‌شود. گاهی ممکن ­است شرکت ها، به گرفتن وام از بانک احتیاج داشته باشند. بدیهی است که دریافت وام مستلزم ارائه مدارک و مستندات خاصی است. شرکت های خدمات مالی و مالیاتی، در پروسه­ دریافت وام همراه شما خواهند بود و این مدارک را به بانک مربوطه ارائه می‌کنند.

رایان محاسب مانند همه شرکت های حسابداری معتبر، با داشتن شناسه‌ ملی و شماره ثبت به شما اطمینان می‌دهد تمامی مراحل حسابداری مالیاتی در سودآورترین حالت ممکن و در کمترین بازه‌ زمانی انجام می‌شوند.

اشتباهات احتمالی در مدیریت حقوق پرسنل، گاهی می‌تواند سازمان را در خطر ورشکستی قرار­ دهد. شما حتی می‌توانید مدیریت حقوق کارکنان خود را به همکاران ما در رایان محاسب بسپارید و ما متناسب با شرایط شما به‌صورت مجازی یا حضوری با مناسب‌ترین تعرفه خدمات در کنار شما خواهیم بود.

حسابدار مالیاتی کیست؟

حسابداری مالیاتی؛ قلب ‌تپنده­ مدیریت مالی

تا به این جا دریافتیم که یکی از شاخه‌های حسابداری، حسابداری مالیاتی است و اهمیت آن را در مدیریت مالی موسسات مورد بررسی قرار­ دادیم. در راس حسابداری مالیاتی، حسابدار مالیاتی به­عنوان فردی ماهر و توانمند در امور مالی قرار ­دارد که علاوه‌بر مهارت‌های تخصصی، به­طور واضح مسائل مالی را به مخاطبین خود ارائه می‌کند. دامنه­ فعالیت‌های حسابدار مالیاتی، از مدیریت حقوق کارکنان و تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی تا راه‌حل‌های کاهش جرائم مالیاتی گسترده­ است. با گسترده‌شدن فعالیت شرکت ها، گاهی همه یا بخشی از فعالیت حسابداران مالیاتی، به شرکت های حسابداری در زمینه­ مالیات سپرده می‌شود. این شرکت ها در تمامی بخش‌های حسابداری مالیاتی خدمات ارائه می‌کنند که افراد و شرکت ها بسته به نیاز خود می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

سوالات متداول

حسابداری مالیاتی چیست؟

حسابداری مالیاتی یا Tax Accounting زیرشاخه­ علم حسابداری است و تنها بر مسائل مالیاتی تمرکز دارد.

حسابدار مالی چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

حسابدار مالیاتی فردی ماهر و باتجربه است که با بررسی مسائل مالیاتی راه‌حلی برای کاهش جرائم مالیاتی و سایر مسائل مربوط به این حوزه ارائه می‌کند. حسابدار مالیاتی علاوه‌بر ویژگی‌های تخصصی و حرفه‌ای شغل خود، باید به مهارت‌های دیگری مانند مدیریت زمان و فعالیت تیمی مجهز باشد. مشاوره در امور مالیاتی، اعلام و پیگیری چک‌ها، تحریر دفاتر، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، تهیه­ گزارش درآم‌ها، هزینه، طلب و بدهی‌های شرکت، از­ دیگر فعالیت‌ها و وظایف یک حسابدار مالیاتی است.

چه شرکت ها یا سازمان‌هایی به حسابدار مالیاتی نیاز دارند؟

همه­ شرکت های بزرگ و کوچک برای سر و سامان دادن به اطلاعات و رویدادهای مالی و مالیاتی خود و همچنین تشخیص درآمد خالص از درآمد ناخالص، یافتن راه‌حل کاهش و صرفه‌جویی مالیات، بخشودگی و معافیت‌های مالیاتی به حسابداری مالیاتی نیاز دارند.

شرکت های حسابداری در زمینه­ حسابداری مالیاتی چه خدماتی ارائه می کنند؟

خدمات این شرکت ها را می توان در حیطه‌های مشاوره و راهنمایی، خدمات پشتیبانی و فنی و خدمات اجرایی خلاصه کرد. این شرکت ها با‌توجه به درخواست مخاطبان خود می توانند صفر تا صد فعالیت‌های مالی، مالیاتی و حسابرسی شرکت ها و سازمان‌ها را انجام دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *